خداحافظ دکتر جاسبی...

شنیدن خبر کنار گذاشته شدن جناب آقای دکتر جاسبی از کرسی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، گرچه دور از انتظار نبود، ولی مسلما ذهن هر اهل اندیشه ای را به خود مشغول می کرد و در چرایی و مزایای و معایب این مدیریت طولانی، به فکر می برد.

گاهی تیتر بعضی از رسانه ها که اشاره به 10838 روز ریاست ایشان بر این دانشگاه بزرگ داشت، آن چنان غلو آمیز به نظر می رسید که انگار ایشان تمام مدت بی دغدغه بر صندلی ریاست راحتی تکیه زده بودند که زیر مجموعه هایش نیازی به تحول و پویایی نداشته است.

یا گاهی احساس می شد که جامعه امروز ما، ایران 30 سال پیش را فراموش کرده بود که با چند دانشگاه محدود و نه چندان بزرگ آن هم در مراکز استانها، می خواست پاسخگوی سیل جمعیتی باشد که تعدادشان بسیار فراتر از ظرفیت آکادمیک ایران آن روز بود.

به یاد دارم که حدود 14 یا 15 سال پیش که در سن 16 سالگی مشتاق ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه ام بودم، با حسابی سرانگشتی دریافتم که ظرفیت رشته معماری در دانشگاههای دولتی، که در آن زمان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته اش برقرار بود، چیزی کمتر از 500 یا 600 صندلی در کل ایران می باشد، که نهایتا با شمارش کلیه کد رشته های دفترچه دانشگاه آزاد و دولتی، مجموع دانشگاههای ارائه دهنده کارشناسی ارشد معماری، به چیزی کمتر از 20 کدرشته(حدودا 17 کد رشته) می رسید، که در آن زمان، دانشگاه آزاد اسلامی با چیزی حدود 7 کد رشته، ظرفیت قابل توجهی را برای تحصیل علاقمندان به این رشته فراهم آورده بود.

اگر آن روز این فرصت آفرینی دانشگاه آزاد نبود، شاید من و امثال من ناچار بودیم که به دلیل ظرفیت محدود دانشگاههای دولتی در رشته مورد علاقه امان، در رشته ای که علاقه چندانی به آن نداشتیم تحصیل کنیم و یا ناچار به مهاجرت و شاید حتی عدم تمایل به تحصیل شویم.

علاوه بر این که دانشگاهی که من در آن تحصیل کردم، با ایجاد فرصت هایی مناسب برای ما و با استفاده از اساتید مجرب، موفق به کسب دو بار رتبه اول دانشجویان معماری ایران گردید و تعداد زیادی طراح و محقق موفق را به جامعه معماران ایران معرفی نمود.

آیا تا همین جا برای تقدیر من و دوستانم از جناب آقای دکتر جاسبی کافی به نظر نمی رسد؟

در ادامه در طول 15 سال تحصیل و کار در دانشگاه آزاد اسلامی، شخصا 2 بار بدون اینکه با اقای دکتر جاسبی کوچکترین ملاقات و یا آشنایی حضوری داشته باشم، از حمایت و مدیریت قوی ایشان، مستفیض گشتم و در هر دو بار ضمن احقاق حقم و دستور فاضلانه ایشان،دقیقا منطبق به آنچه که در دل داشته و توان بیانش را نداشتم، متوجه جدیت و صلابت ایشان در مدیریت این سامانه شدم، که از این جهت نیز همواره وظیفه خود می دانم که مراتب قدردانی و سپاس ویژه خود را از ایشان ابراز دارم.

حال انتظار می رود جامعه ایرانی با عنایت به فرهنگ قدردانی و قدرشناسی از زحمتکشان عرصه علم و فرهنگ از خرده گیری ها و حاشیه سازی ها فاصله گرفته و با پذیرش شرایط موجود، و طبیعت وجود اشکال در هر سامانه، زحمات این استاد گرانمایه را آنچنان که در خور ایشان است قدر بداند و بی تعصب و سیاست، از زمینه های رشدی که ایشان برای جامعه ایرانی ایجاد کرد، قدردانی نماید.

 

سپاس دکتر جاسبی...

/ 0 نظر / 45 بازدید