سرقت ادبی و ...بی صداقتی در عرصه علمی

به خاطر حجم زیاد کارهام، ابدا حوصله وبلاگ نویسی  نداشتم و تا همین چند دقیقه پیش هم مشغول کار روی رساله ام بودم که خواستم روی مفهوم کانسپت در اینترنت یک جستجوی نو انجام بدم، چون در حال نوشتن یک بحث جدید راجع به کانسپت و نماد در معماری بودم، که یک مرتبه مطالب نوشته شده توسط خودم رو نقل قول شده از این و آن و بدون حتی بردن نامی از خودم در اینترنت یافتم!!!

با توجه به این که سرقت ادبی یا لفظ فرانسوی اون پلاژیا(Plagiat) زشت ترین کار در عرصه تحقیقات محسوب میشه و در بسیاری از مراکز علمی معتبر دنیا شدیدا با اون برخورد میشه تا حدی که مدرک اون فرد رو باطل می کنند، و با اظهار تاسف از اینکه سایت های اینترنتی در اشاعه این سرقت های ادبی بسیار موثر بودند، با کمال احترام به محققان مقید و متعهد، بنده هر نوع مطلب حاصل از تلاش شخصی ام رو از اینترنت بر می دارم و آرزو می کنم که متعهدتر و حساس تر به این مسائل باشیم.

به عنوان یک معلم بارها و بارها به دانشجوهایم تاکید کردم از کپی پیست کردن مطالب بدون ماخذ از اینترنت خودداری کنند و در صورت استفاده حتما ذکر ماخذ کنند، متاسفم که این رو می گم اما در یک سری وبلاگها هم که تا عنوان سرگروهی رو به دست گرفتند، خطاهایی رو دیدم که اشتباه محض بودند و ازنویسنده محترم هم یک بار از طریق ایمیل خواستم که رفرنس اعلام کنند و یک بار هم براشون کامنت خصوصی نوشتم که خانم مهندس جوابی نداشتند.  

حال به نمونه ای از این نقل قولها نگاه کنید:

کانسپت شناخت ذخایر فکری معمار است(که اصلا من یه همچین چیزی نگفتم!!!)
دکتر هاشم هاشم‌نژاد افزود: رسیدن به یک کانسپت ایده‌آل، رسیدن به یک بیان بصری است.

در واقع کانسپت می‌تواند استفاده از عناصر مختلف طبیعت وتاریخ باشد.

به‌گفته‌ی او!!! کانسپت یک دید انتزاعی است که هنوز به بارننشسته و در ذهن طرح‌ریزی می‌شود. در واقع کانسپت شناخت ذخایر فکری معمار است و پلی‌ بین واقعیت و عمل است و معنای آن فراتر از تجلی فرم است و مسائلی که در کانسپت نهفته شده در فرم متجلی می‌شود.
http://iran-eng.com/showthread.php?t=21203

قسمت رنگ شده مطلب بالا خلاصه ای از یک قسمت از مقاله من بود که آقای دکتر هاشم نژاد بیان فرمودند و  گزارشگران بی دقت حاضر در جلسه این مطلب رو به اسم ایشون منعکس کردند که البته با توجه به درجه علمی بالای آقای دکتر و درجه شاگردی بنده نزد ایشون، این برای آقای دکتر هم ناراحت کننده خواهد بود.

 این مطلب رو هم  از سایت محترم معماری منظر ایران میارم که ایشون هم از سایت دیگری کپی پیست فرموده بودن!قسمتی رو که مشخص کردم فقط خلاصه مقاله من در همایش کانسپت هستش که تنها اثر چاپ شده رسمی از مقاله من در این همایشه!!!

معلوم نیست استاد گرانقدر جناب آقای مهندس مهرداد جاویدی نژاد که دبیر علمی این همایش بودند کی تصمیم به انتشار مقالات و حفظ حقوق نویسندگان این همایش رو دارند! چرا که من نگرانم که تا چند وقته دیگه اصل مقاله هامون هم به اسم اینو اون به دست خودمون برسه!!!

http://www.landscape.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=1224&Itemid=958

 کانسپت در فرایند طراحی     

  14 مهر 1387,ساعت 00:21:08 
 
یکی از مهمترین چالشهای انسان امروز حصول معنا ودرون مایه ای عمیق برای پدیده های اطرافش است. معماری به عنوان هنری برای ساختن از همان آغازین بارقه های مطرح شدنش در جوامع انسانی ، سرشار از مفاهیم و معناهای طبیعی بوده است ، شاید آن روزها الهام بشر از عوامل طبیعی معنای کانسپت امروز  را نداشت ،اما اثری ماندگار بر ذهن انسانها گذاشت و در طی قرنها رو به تکامل نهاد.امروز روز  طراح در جستجوی کانسپت جدید برای خلق فضایی تازه است و این که از کجا به آن برسد ،پروسه ای قابل بحث برای  طراحان امروز گشته است.-    فرآیند طراحی : « فرآیند طراحی در واقع مجموعه مراحلی است که یک طراح به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه برای دست یافتن به راه حل مسئله طی می کند در حقیقت آنچه مهم است و مورد بررسی این درس نیز قرارگرفته خود طراحی نیست بلکه فرآیند انجام آن است .»-    ...

منبع:نشریه الکترونیکی هلا...اسفند ۱۳۸۶....انجمن علمی مهندسی معماری دانشگاه پیام نور ساری...www.memaran.org

قابل توجه هم اینکه از دانشگاههای انگلیس خبر موثق رسیده که دستگاهی نصب شده که پایان نامه تحویلی رو می خونه و در صورت کپی بودن اون رو غیر قابل قبول اعلام میکنه!

/ 1 نظر / 13 بازدید
محمدرضا منعام

خانم نصیری سلام مطلب شما را خیلی اتفاقی دیدم - در سایت ما حدود 2000 عضو وجود دارند که در قسمت های مختلف از جمله وبلاگ اعضا و انجمن های تخصصی می توانند نظرات خود را بیان کنند - در این قسمت ها مسئولین معنوی . علمی مطالب به عهده نویسنده(اعضا) است که متاسفانه در این قسمت یکی از اعضا از مطلب شما بدون هیچ اشاره به منبع اصلی استفاده کرده است - به هر حال این قصور را از جانب ما ندانید - امید است در آینده این عمل زشت در ایران بر چیده شود. مدیر ارشد سایت معماری منظر ایران