تاسیس دانشکده معماری اسلامی در اصفهان

علی اکبر ولایتی در نخستین نشست علمی تخصصی شهر اسلامی با بیان اینکه معماری اسلامی تبلور تفکر اسلامی است و در کنار سایر علوم اسلامی خود را نشان می‌دهد، اظهار داشت: معماری اسلامی به واسطه ماهیت آن دیرتر از علومی مانند ریاضی، شیمی و نجوم خود را ظهور کرده اما تمدن اسلامی به هر جا که رسیده، معماری شکوهمند خود را به جای گذاشته است.

وی افزود: در تجلی معماری اسلامی نقش ایرانی‌ها برجسته است و در این اثرگذاری تاثیر ایران در معماری اسلامی قابل مقایسه با هیچ ملت دیگری نیست.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل اضافه کرد: ردپای معماری اسلامی در کشورهای غیراسلامی همچون هند، اسپانیا، مصر و واتیکان دیده می‌شود و در معماری ایران اسلامی نیز متناسب‌ترین معماری در حوزه شهرسازی را می‌بینیم.

وی بیان داشت: شهر اسلامی، شهری برآمده از اعتقاد، فرهنگ و تمدن اسلامی است و در این شهر بدون نام‌گذاری هر بیننده‌ای در همان نظر اول متوجه اسلامی بودن و اینکه متعلق به مسلمان‌ها است، می‌شود.

ولایتی با اشاره به اینکه نخستین شهرسازی مسلمانان در شهر بغداد با ساخت بناهای مختلف از جمله کاخ‌ها، مساجد و آرامگاه‌ها رخ داد، تصریح کرد: تا صاحب سبک معماری قوی نباشیم نخواهیم توانست این بناهای بزرگ را بسازیم.

وی تاکید کرد: شهرهای اسلامی ما در معرض ابتذال هستند و سبک‌ها و معماری‌های غربی بدون توجه به سبک‌های اسلامی در آنها دیده می‌شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل افزود: با وجود گذشت سال‌های متمادی در بناهای اسلامی، غربت احساس نمی‌شود و معماری اسلامی در ساخت فضاهای دولتی و اداری به صورت یک ضرورت باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بی‌توجهی به هویت ایرانی و اسلامی معماری و صرف توجه روزمره به ساخت مسکن و تاسیسات بدون توجه به هویت ملی و دینی در زمان پهلوی موجب بروز آشفتگی و بی‌هویتی در معماری ایرانی شد، گفت: لازمه بازگشت معماری ایرانی به هویت اسلامی مستلزم توجه مردم و مسئولان به حفظ هویت ایرانی و اسلامی است.

وی اضافه کرد: با همت مردم، تقویت انگیزه‌ها و تلاش شهرداری در جهت حفظ بناهای تاریخی می‌توان به احیا شدن، هویت اصلی معماری در ایران امیدوار بود.

ولایتی یادآور شد: بسیار مفتخرم از اینکه امروز در شهر اسلامی ایرانی اصفهان هستم، چرا که این شهر و میدان نقش جهان به عنوان بی‌نظیرترین و فاخرترین آثار معماری اسلامی ایرانی هستند.

وی ادامه داد: شهر اصفهان غنی از هنر معماری اسلامی است و وجود ساختمان‌های متعددی در شهر اصفهان با در نظر گرفتن اصول معماری اسلامی گویای تاریخ و تمدن اسلامی این شهر محسوب می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مجموعه نقش جهان اصفهان نمادی از شهر اسلامی در عهد صفوی محسوب می‌شود که شامل چهار ساختمان حکومتی، بازار و دو مسجد است.

وی بیان داشت: تکرار آنچه که شاه عباس صفوی از لحاظ معماری در اصفهان، شاه اسماعیل در تبریز و تیمور در مشهد انجام داد، ضروری نیست و باید برای ترمیم این وضعیت و احیای معماری اسلامی متناسب با نیازهای امروز از تجربه و انگیزه افراد مستعد استفاده کرد.

ولایتی تاکید کرد: برای آنکه در شهرسازی اسلامی از دیگران عقب نباشیم باید همگام با تغییرات علمی و فناوری پیشرفت کنیم.

وی با بیان اینکه ما باید بتوانیم الگوهای شهر اسلامی را در قالب متون درسی در دانشگاه‌ها در رشته معماری شهری و شهرسازی ارائه دهیم، اضافه کرد: دانشکده معماری اسلامی در ایران وجود ندارد و باید ابداعات مدرسه‌ای در این خصوص تاسیس شود و مسئولان استان اصفهان به دنبال تاسیس دانشکده معماری اسلامی در اصفهان باشند.

منبع: فارس
/ 0 نظر / 64 بازدید