برترین آسمانخراش‌های سال 2009 انتخاب شدند

فرهنگ > تجسمی  - برج «آکوئا» برنده جایزه طلا به عنوان بهترین آسمانخراش سال 2009 شد.

به گزارش خبرآنلاین، هیئت داوران جایزه «آسمانخراش امپوریس» آسمان‌خراش «آکوئا» واقع در شیکاگو را که هم مسکونی است و هم هتل به عنوان برنده جایزه آسما‌نخراش سال 2009 انتخاب کردند. این جایزه که 10 سال از عمرش می‌گذرد٬ هرسال به یک ساختمان که حداقل 100 متر ارتفاع دارد و ساختش در سال اهدا جایزه به اتمام رسیده است تعلق می گیرد.

جایزه دوم امسال به برج «O14» در دوبی و جایزه سوم به «The Met» در بانگوک رسید. برندگان از میان 305 ساختمانی انتخاب شدند که در سال 2009 در سراسر دنیا ساخته شده‌اند.

اعضای هیئت داوران دلیل انتخاب «آکوئا» را ظاهر چشم نواز آن دانستند٬ ظاهری که با تغییر محل دید٬ تغییر می‌کند. همچنین این ساختمان به دلیل دستاورد درخشان فنی‌اش در دقت ساخت تحسین شده. عامل دیگری که موجب ستایش این ساختمان شده به‌کارگیری طراحی سبز (طراحی سازگار با محیط‌زیست) در یک پروژه بزرگ ساختمانی است.

آکوئا

«آکوئا» سومین برج بلند دنیاست که یک زن طراحی آن را برعهده داشته است٬ برج هایی که در رتبه یک و دو قرار دارند در دوبی واقع شده اند. این برج چهلمین ساختمان بلند در آمریکا است. ارتفاع این برج به 247 متر و 70 سانتیمتر می رسد. طراح این برج خانم جین گنگ است.

مدال نقره به برج «O14» رسید که نامی عجیب برای یک برج دارد. این برج تجاری٬ پوششی دارد که گوشه‌های آن منحنی شکل است٬ در ساختمان آن حفره‌هایی دایره ای شکل به اندازه‌های گوناگون تعبیه شده است. این پوشش به عنوان سدی در برابر اشعه شدید آفتاب درنظر گرفته شده است.

O14

مدال برنز به برج «The Met» رسید. ساختمان 59 طبقه مسکونی که هم اصول طراحی سبز در آن به رعایت شده و هم اصول صرفه‌جویی در انرژی. طرای این برج را گروه «معماران WOHA» برعهده داشته که در سال 2007 برای ساختمان «نیوتون سوییتس» برنده مدال نقره شده بود.

The Met

این جوایز امسال در مراسمی در شیکاگو به برندگان اهدا می‌شود.

http://www.khabaronline.ir/news-46214.aspx

/ 0 نظر / 68 بازدید