● مسابقه طراحي مسکن موقت با سازه اي سبک و قابل حمل

امروزه با پيشرفت روزافزون تکنولوژي در پاسخ به مسئله "ساخت مسکن موقت" که پس از وقايع غيرمنتظره مطرح مي شود، طرح هاي گوناگوني ارائه شده است اما اکثريت اين طرح ها که بدين منظور مورد استفاده قرار مي گيرند فاقد حداقل امکانات لازم و شايسته براي زندگي انسان ها هستند.

با توجه به موقعيت کشور ايران به عنوان منطقه اي بسيار حادثه خيز تلاش براي يافتن پاسخي مناسب بدين موضوع بسيار ارزشمند است. علاوه بر اين, نقش پررنگ معماران در طراحي فضايي قابل زندگي با بهره گبري از دانش و امکانات تکنولوژي معماري غير قابل انکار است.

اولين کنفرانس ملي در زمينه تکنولوژي معماري با عنوان سازه و معماري (Structure & Architecture) قصد دارد فرصتي را براي جمع آوري ايده هايي مناسب در اين باب ايجاد کند تا شايد در قدم بعدي نتايج حاصله دستمايه‌اي براي حل اين معضل مهم باشند.

موضوع مسابقه

طراحي مسکن موقت با سازه اي سبک و قابل حمل

شرح مسابقه

طراحی و ساخت مسکن موقت از مسايل اساسی پس از وقوع سوانح طبيعي نظير زلزله می باشد که معمولا بايد قابليت اسکان يکساله داشته باشد. در حال حاضر چادر، کانکس، ساختمان هاي مدولار بتن آرمه و يا واحدهای مدولار ساخته شده از ورق، فضاهايی هستند که براي اسکان موقت در نظر گرفته و اجرا مي شود. اين ساختمان ها مشکلات متعددي دارند. عدم عايقبندي حرارتي و تهويه نامناسب استفاده از آنها را در اغلب نقاط کويري يا کوهستاني ايران دچار مشکل کرده است. فضاهاي معماري غير قابل استفاده و ناهماهنگ با عملکرد هاي لازم براي يک مسکن و شرايط نامطبوع زندگي به لحاظ کيفيت فضايي و بصري، به شان انساني افرادي که در آنها مستقر مي شوند پاسخ مناسبي نمي دهد. علاوه بر همه ي اين موارد ازيک طرف اجراي اين ساختمان ها بسيار پرهزينه است و از طرف ديگر در زمان انتقال افراد به خانه هاي دائمي شان که لازم به برچيده شدن اين فضاهاست تخريب و به جا ماندن مصالح و نخاله هاي حاصل از آن معضلي براي فضاي شهري و محيط زيست به حساب مي آيد. زمان برپاساختن اين فضاها نيز از جمله مسائلي است که بايد به آن پرداخت و آن را به حداقل ممکن رساند.

با توجه به عوامل ذکر شده، طراحي اينگونه فضاها در عرصه سازه و معماري از جمله مسائل قابل بررسي است که در درجه اول به بهبود کيفيت زندگي انسان ها در شرايط بحراني منجر شده و از سوي ديگر جنبه هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي را بايد به نحو مطلوبي پاسخ دهد.

بر اين اساس در اين مسابقه به دنبال آنيم که به سيستم هاي ساختماني دست يابيم که تا حد ممکن به خواسته هاي ما پاسخ دهد. طرح مورد نظر مي تواند مثلا سبک و قابل نصب و برچيده شدن مجدد باشد. به سهولت قابل حمل و نقل بوده، در کوتاهترين زمان ممکن برپا شود. با اقليم هاي مختلف ايران از کويري تا کوهستاني هماهنگ شود، فضاهاي لازم يک زندگي ساده و مناسب (آشپزخانه، فضاي خواب، سرويس بهداشتي، فضاي نشيمن ...) را تاحد ممکن فراهم کند، پس از برچيدن آن کمترين مصالح را به جاي گذارد، ارزان و مقرون به صرفه باشد.

تامين هرکدام از اين خواسته ها از امتيازات طرح محسوب شده و در داوري لحاظ خواهد شد.

مشخصات آثار
استفاده از تکنولوژي نوين و ارائه سيستم سازه اي مبتکرانه و مناسب در پاسخ به نيازهاي مطرح شده خواسته اساسي مسابقه است. طرح هاي ارائه شده بايد مدارک زير را داشته باشد:
● ماکت 1/10طرح بايد به گونه اي ارائه شود که در درجه اول عملکرد سازه را به خوبي نشان دهد و در درجه بعد تقسيم بندي فضاها از آن دريافته شود.
● پلان ها و مقاطع در مقياس 1/50 به گونه اي که طراحي فضاها روشن و مشخص شده باشد.
●نمودار يا دياگرامي که نحوه نصب و برچيدن طرح پيشنهادي را بيان کند.
زمان بندي مسابقه

مهلت ارسال آثار : 10/2/ 1386

تاريخ اعلام نتايج و اهداي جوايز : 1386/3/2
سطح برگزاري و شرايط شرکت کنندگان در مسابقه
کليه ي دانشجويان و فارغ التحصيلان رشته ي مهندسي عمران و معماري سراسر کشور مي توانند با ارسال فرم ثبت نام در مسابقه به همراه اثار خود به دبيرخانه ي کنفرانس در اين مسابقه شرکت کنند.
محل بر پايي نمايشگاه آثار برگزيده
پرديس هنرهاي زيبا- دانشگاه تهران
نحوه ارسال آثار
شرکت کنندگان مي توانند آثار خود را به دبيرخانه کنفرانس پست نموده و يا حضوراً به دبيرخانه مسابقه تحويل دهند.
نشاني: تهران – ميدان انقلاب – دانشگاه تهران – پرديس هنرهاي زيبا – دانشکده معماري – قطب علمي فناوري معماري
تلفن:66955627-66955623
تلفکس: 61112458
infoncsa@ut.ac.ir:پست الکترونيکي

/ 0 نظر / 18 بازدید