تفکر جانبی

در مبحث تفکر خلاق، توجه دانشجویان محترم درش روشها و نظریه های طراحی و بالخصوص برنامهریزی کالبدی معماری را به این مطلب جلب می کنم که بسیار مهم است و مثالش را هم سر کلاس خدمتتون ارائه خواهم کرد:

 

در انواع رویکردهای تفکر، یکی از انواع تفکر خلاق، تفکر جانبی است که در مقابل تفکر عمودی یا سنتی قرار می‌گیرد. در تفکر سنتی، فرد عمدتاً از منطق، در چارچوب مفروضات و محدودیت‌های محیطی خود، استفاده می‌کند و قادر نمی‌گردد از زوایای دیگر محیط و اوضاع اطراف خود را تحلیل کند. تفکر جانبی سعی می‌کند به افراد یاد دهد که در تفکر و حل مسائل، سنت شکنی کرده، مفروضات و محدودیت ها را کنار گذاشته، و از زوایای دیگری و با ابزاری به غیر از منطق عددی و حسابی به مسائل نگاه کنند.

 

پس در نظر داشته باشیم که اگر قادر باشیم مزیت‌های خود را ببخشیم می‌توانیم چیزهای بهتری به دست بیاوریم.

 

/ 10 نظر / 67 بازدید
مهندس

خانم دکتر مثلا مصداق تفکر جانبی می تواند این باشد که آدم برخلاف تمام آموزه ها و باورهای سنتی ، یکباره از خودش بپرسد در ایران باستان با آنهمه شکوه و جلال جبروت آیا 4 تا بنای فرهنگی در حد آمفی تئاترهای آکروپلیس پیدا می شود ؟ و چرا آن تمدن پویا دونفر در اشل اکلیدس و افلاطون ندارد ؟!

شبنم

کاش منم شاگرد شما بودم،چه استاد خوبی هستید.

saeid nowruzi

سلام , وبلاگ اورند با هدف اطلاع رسانی در بخش معماری فعالیت خود را آغاز کرد. ما لینک شما را در بخش وبلاگهای معماری قرار دادیم, در صورت تمایل شما نیز برای معرفی اورند به بازدید کنندگان خود آدرس www.Archiblog.blogfa.com را در سایت خود قرار دهید. متشکرم

سارا-شاگردتون

سال نوتون مبارک خانم دکتر.

saeid nowruzi

سلام,از اشتباهی که شد عذر میخوام, نام صحیح وبلاگ شما لینک شد.

م سعیدی

سلام و سال نو مبارک، مقاله اتون رو هم در هنرهای زیبا خواندم، دست مریزاد .

فضای رویداد

دوست محترم خانم نصیری، ما هیچ تغییری در لیست مربوط به لینک های فضای رویداد نداده ایم و اگر مساله ای باعث رنجش خاطر شما شده صمیمانه عذرخواهی می کنیم. لطفا بفرمایید لینک وبلاگ شما را به چه نامی تغییر دهیم.

تحریریه تالار

سلام. با تشکر از توجه شما به وبلاگ تالار. تذکری که فرمودید اصلاح شد. به امید دیدار مجدد شما.

مهندس

سلام مجدد خانم دکتر تقدم معماری ایرانی بر یونانی عذر بیهوده ایست بلاخره ما معاصر دوره ی آکروپلیس های یونانی معماری داشته ایم یا نه ؟ اگر داشته ایم آیا نمونه ی فاخری مثل آکروپلیس آتن در شهرسازی با فضاهای فرهنگی و عام المنفعه داشته ایم یا فقط کاخ و زندان ساخته ایم ؟! و 100% موافقم که فرهنگ هرجامعه ای بناهاش رو شکل می داده . یعنی اگر جایی آمفی تئاتر روباز عمومی وجود داشته مردمش یک فرهنگ داشته اند و اگر جایی دریغ از یک بنای عام المنفعه فرهنگی ! است و برعکس پر از کاخ و زندان و آتشکده می باشد یعنی مردمش فرهنگ دیگری داشته اند . دانشمند و اصحاب فرهنگ هم ، اگر شما مشابه افلاطون و ارسطو و سقراط و فیثاغورث و بقراط و هومر و ... در ایران پیش از حمله اعراب سراغ دارید ، بفرمایید . تفکر جانبی یعنی کنار نهادن کلیشه ای که از بالا به ما تحمیل می شود و بازخوانی پرونده های بظاهر مختومه !