خلط مبحث از کهکشان به ساخت گنبدهايی بر روی خانه زنبورها !!!

یک ایمیل در گروه IranArchitect دیدم که برایم خیلی جالب بود!!! این استفاده ابزاری از فرمهای ایرانی!!! تا ساسکچوآن کانادا هم رسیده! بخوانید:

هی (یا یک نوع خطاب یا سلام انگلیسی!)

من یک زنبوردار هستم و علاقه دارم که کندوهای خود را به شکل متفاوت معمارانه ای بسازم.

اینجا (منظور آنجا!) در ساسکچوآن کانادا کلیساهای سلاوی شرقی زیادی هست که سقف آنها با گنبد های (پیازی) ایرانی پوشیده شده است.

بنده تمایل دارم که کندوی زنبور عسلی با این نوع پوشش در بالای آن بسازم اما از کمبود پلان یا فرمولهای ریاضی لازم برای ساخت چنین چیزی  متحیرم .(یا در شگفتم!!!)

کسی در این گروه میتونه کمک کنه؟ (برای نشان دادن علاقه وافر خود به زنبور و زنبورداری و نیز شاید لطافت کلام هم be{بودن} را  bee {زنبور} درج فرموده اند)

churchsunset21.gif

Hey,

I am a beekeeper and enjoy making my hives look like modelsfor
different architectual styles.

Here inSaskatchewanCanadathere are many eastern slavic church's
that are topped withPersian (onion) Domes.

I would like to make a beehive with this style oftop but I am amazed
at the lack of any plans or mathematical formulas formaking such a thing.

Can any of this group bee of anyhelp??

Paul

البته من از این حس تحقیق ایشان لذت بردم ولی دلم به حال آن گنبدهای ایرانی پیازی امان سوخت که قرار است نیش بخورند و در عین حال عسلی هم باشند!

حاا فکر می کنید که چه باید کرد و چه چیزی در جواب این آقا نوشت؟ شخصا اعتقاد دارم که باید به ایشان کمک کرد چون یاد دادن زکات علم است، اما می باید قسمت بزرگتری از معماری ایران را به ایشان شناساند تا اینقدر راحت فرم زیبای معماری ما را از بالای کلیساهای اسلاو به روی کندوهای زنبور خود پایین نکشند.

در ضمن حضور این فرم معماری ما در سرزمین اسلاوها و روسها و انتقال آن به کشور حدودا 150 ساله ای چون کانادا می تواند موضوع تحقیفق خوبی هم باشد که بدین وسیله از جناب پل تشکر می کنیم.

اما به نظر می آید که می باید در مورد ایرانی بودن این گنبدها هم تحقیق شود. 

canada.gif

نکته:

تا آنجایی که به یاد دارم ایالت ساسکچوآن به مرکزیت شهر رجینا است و  ساسکتون از شهرهای مهم آن است در ضمن این ایالت  از قطبهای کشاورزی کانادا می باشد. این نکته ای که عرض کردم برای   Citizen شدن مفید فایده است.

saskatchewanpoliticalmap.jpg

/ 2 نظر / 23 بازدید
شبنم

چه جالب! ولی معلومه آدم نوستالژيکيه و به معماری هم علاقه داره!

امضا محفوظ

جالبه موفق باشيد